Az ízek harmóniája



A fűszer, a "fűszerszám" elnevezés a XV. században vált ismertté. Ez a meghatározás azokat a füveket, növényeket - azok friss, szárított, morzsolt, őrölt változatait jelentette, melyeket különböző ételek ízesítésére használtak.
A fűszerezés alapszabálya, hogy mindig csak annyi fűszert használjunk, amennyi nem nyomja el az étel ízét, hanem inkább kiemeli. Természetesen ehhez ismerni kell a fűszerek ízét, illatát és egyéb tulajdonságait. Sok esetben tapasztalható, hogy válogatás nélkül használják a fűszereket, és így éppen ellenkező hatást érnek el. Elrontja az ételt, annak jellegét és ízét egyaránt.
Ha több különböző fűszert, ízesítőszert használunk, amelyek egymással kellemes ízharmóniát alkotnak, összhangban állnak és alkalmazkodnak az étel alapanyagához, akkor bizonyára kitűnő ételek elfogyasztásában lesz részük vendégeinknek is.
Ételeink ízesítésére, s így a hidegkonyhai készítményekhez is ismert és feledésbe merült fűszereket, fűszernövényeket használhatunk. Néhány az ismertebbek közül:

Vöröshagyma, metélőhagyma, petrezselyem- és zellerzöld, babérlevél, fokhagyma, kapor, tárkony, kömény, fekete- és fehérbors (egészben és őrölve is), kapribogyó stb.
Érdemes egy rövid körsétát tenni az ízek birodalmában, már csak azért is, mert gondolatébresztő lehet mindannyiunk számára.

A sáfrányt általában a bárányhúsból készült és rizses ételekhez használjuk.
A rozmaring a vadhús, az ürühús, a libahús és a fehérhúsú sültek fűszernövénye.
A kakukkfű régebben nagyon népszerű volt. Húsok, mártások, saláták ízesítésére egyaránt használhatjuk.
A szerecsendió-őrlemény leginkább levesek, mártások, főzelékek, sajtos és egyes szárnyas-húsból készült ételek ízesítésére alkalmas.
A borsikafű (csombor) régi erdélyi fűszernövény, a káposztafélékhez és a babételekhez használható.
A bazsalikom levesek, pikáns mártások, valamint hússaláták ízesítésére alkalmas.
A lestyán a levesek, mártások és főzelékek alapfűszere. A vesebetegek diétájánál nélkülözhetetlen.
A menta sajtos, tojásos ételek, hideg mártások, saláták ízesítéséhez kitűnő.
A curry Indiából származó jellegzetes színű, ízű, és illatú, porított fűszer, mártásokat, salátaönteteket, valamint halakból és szárnyasokból készült ételeket ízesíthetünk vele.

A Cayenni bors trópusi paprikaféle téglavörös gyümölcse, jóval erősebb a magyar paprikánál.

Az itt felsorolt néhány példa valójában csak töredéke annak a gazdag választéknak, amivel színesebbé és változatosabb ízűvé tehetjük mindennapi ételeinket.
Az ételek ízesítésekor a fűszereket mindig mértéktartóan alkalmazzuk; ételeinket közben kóstoljuk meg, mert utánízesítésre mindig megvan a lehetőség.
Mindig úgy fűszerezzünk, hogy az a közízlésnek megfeleljen. Az erősen csípős jellegű fűszereket, ízesítőket mindig külön kínáljuk az étel mellé.