És ha mégis megmarad valami?



A következőkben néhány praktikus tanáccsal, ötlettel szeretnénk segítséget nyújtani a maradék nyersanyagok kezeléséhez, tárolásához és ismételt feldolgozásához.

A sülteket és azok végeit alufóliába csomagolva tegyük a hűtőszekrénybe. Ha szeletek is maradnak, akkor azokat szorosan egymásra helyezve csomagoljuk fóliába. Ezekből később kitűnő hússaláta készíthető, de a gyerekek másnapi tízóraijához is felhasználhatók.

A felvágottakat kistányérra téve alufóliával takarjuk le, és helyezzük hűtőszekrénybe, mert így megóvjuk a kiszáradástól. Jellegüktől függően kevert salátákat is készíthetünk belőlük.

Ha konzervárut használunk (dobozosat), azt célszerű felbontás után a dobozból azonnal kivenni, és tálra tenni!

A maradék szardíniából szardíniakrémet készíthetünk. Reggelire, tízóraira, vacsorára kitűnő csemege. Nyáron csak otthon és hűtve fogyasszuk!

Amikor befőtteket használunk ételeink elkészítéséhez vagy díszítéséhez, akkor a maradékból remek gyümölcssalátát, esetleg bólét készíthetünk.

A sajtokat lehetőleg más ételektől elkülönítve, alufóliában tároljuk. Ha szabadon hagyjuk, erős illatuk gyorsan átterjed más ételekre is. A megmaradt sajtokból hideg vagy meleg szendvicseket, esetleg másnap vacsorára sajtkoktélt készíthetünk. Ha már száradni kezd a sajt, akkor reszelve sajtkrémnek, meleg szendvicsekhez még kiválóan alkalmas.

A zöldségfélék - fejes saláta, retek, újhagyma, paradicsom, paprika stb. - feldolgozása során leeső vagy megmaradó részeiből felaprítás után bármilyen salátaegyveleg készíthető. Ez természetesen érvényes ezek konzerv változataira is.

A sós krémek maradványait hideg és meleg szendvicsekhez, vagy sós kekszek közé kenve használhatjuk fel.

A tálaláskor és a díszítésből megmaradt kemény tojás (tyúk és fürj) kockára vágva salátákba vagy reszelve vajjal, mustárral és fűszerekkel összekeverve szendvicsek készítésére, esetleg meleg pirított kenyérre kenve használható.

A megmaradt aszpikot - esetleg darabokat - újból felolvasztjuk, és a hűtőszekrénybe tesszük. Később ismét felhasználható.

A friss petrezselyemzöldet és kaprot egy kis pohár vízbe állítjuk, így néhány napig friss marad. Ha finomra vágott állapotban marad meg, akkor egy kis darab alufóliába becsomagolva és hűtőszekrénybe téve tároljuk.

A citrom és narancs, színes héját reszelve és cukorral elkeverve jól zárható üvegben gyűjtsük. Egész évben jó hasznát vesszük sütéskor és a krémek készítésekor. Kicsavart levüket zárható üvegbe töltve, üdítő italként, ízesítésre vagy koktélkeverésre használhatjuk.

Az el nem fogyasztott kevert salátákat fedhető vagy zárható üveg- vagy porcelánedényben tároljuk. A savak ugyanis azonnal megtámadják a fémet!

A metélőhagymát üres műanyag tejes vagy tejfölös poharakba magunk is ültethetjük. Ha viszont vásároljuk, akkor érdemes nem csomónként, hanem poharas változatot venni, mert sokkal kiadósabb. Ha rendszeresen locsoljuk, akkor többnyire ismét "learatható".

A hidegkonyhai készítmények változatos és sokszínű díszítésére érdemes egy-egy évszak néhány jellegzetes termését kisebb csavaros fedelű, jól zárható üvegben eltenni. Így pl. apró piros paradicsomot szárával együtt, aranyalmát ugyancsak szárastól, zöld fügét stb. A forgalomban levő és folyamatosan kapható KAPROS tartósítószerrel eltett zöldfélék színüket is szépen megőrzik.

Ha zsúrkenyér, péksütemény megmaradt, részeit (formázáskor leeső darabok, végek stb.) tejben megáztatjuk, kinyomkodjuk, ezzel a masszával a tojáskrém is dúsítható (így viszont csökken az eltarthatósági ideje); szárítva és reszelve morzsát készíthetünk belőlük; máglyarakás és mákosguba készítéséhez is felhasználhatjuk.