Amit a terítésről tudni kell...



Egy szépen terített asztal látványa mindenki számára, így önmagunknak is nagy élményt jelenthet. Nézzük hát meg, hogy mennyi mindenre - látszólag sokszor jelentéktelennek tűnő apróságra - kell odafigyelni az asztal megterítése során.

Az asztal (étkezőhely) kiválasztása és beállítása nagyon fontos teendő. Több kisebb asztalt esetleg össze is tolhatunk, ha azok magassága azonos. Ha normál méretű étkezőasztalunk van - esetleg kinyitható - akkor a székeket köré tesszük, de lehetőleg ne túl szorosan.
Az abrosz (- ok) olyan méretű legyen, hogy az asztal minden oldalán legalább egy tenyérnyire lelóghasson. (Ha az abrosz a szekrényben meggyűrődött, akkor vasaljuk át!) Használhatunk fehér, színes vagy mintás abroszt is, de arra ügyeljünk, hogy az, az edény színével összhangban legyen. Virágmintás tányérok alá ne tegyünk tarka, színes abroszt!
Általában célszerű papírszalvétát használni, amelyek különböző színben bárhol beszerezhetők. A szín megválasztásakor vegyük figyelembe az abrosz színét, de attól legyen mégis eltérő. Zöld abroszra sárga, barna, fehér, esetleg piros szalvétát tehetünk, rózsaszín-terítőre pedig a piros, kék, lila vagy fehér illik. A szalvétát többnyire háromszögre hajtva, mindig baloldalra, a villa mellé helyezzük. Nagyon mutatós az a megoldás is, amikor a szalvétát henger alakúra formázva, a kés hegyéhez állított sima vagy talpas pohár kelyhébe csúsztatjuk. Mindig egyszerű hajtogatási módot alkalmazzunk (textilszalvéta esetében is), mert higiéniai szempontból nem kívánatos a szalvéta kézzel való többszöri érintése.
A hidegkonyhai készítmények fogyasztásához általában kistányért (desszerttányért) használjunk. Terítéskor a mintás tányérok felrakásánál a díszítő motívumok mindig azonos irányban álljanak, és a tányérokat az asztal szélétől kb. egy ujjnyival helyezzük beljebb.
A poharak legyenek mindig tiszták, és feltétlenül töröljük azokat fényesre. A kicsorbult pohár használata veszélyes! A szépen csillogó poharak emelik a terített asztal látványát.

Lehetőségeinkhez képest az adott italt mindig a megfelelő pohárba töltsük. A sört, üdítő italokat, ásvány- vagy szódavizet többnyire a közönséges, hordó alakú vizespohárba vagy hosszú hengerpohárba töltjük. A borokhoz különböző űrtartalmú, zártabb kelyhű talpas poharat használjunk. A pezsgőt lapos és többnyire kifelé nyitott kelyhű poharakban vagy hosszú, karcsú, keskeny pezsgőspoharakban kínáljuk. A rövid italokat kb. fél deciliter űrtartalmú poharakban kínáljuk. A vizespoharat a kés hegyéhez, a többit pedig a fogyasztás sorrendjében ettől balra, félkörös vagy egyenes alakban helyezzük el.
Az asztaldíszítés még ünnepélyesebbé teszi a terített asztalt. A friss, vágott virágból néhány szál - lehet vegyesen is - egy kis zölddel vázába és az asztal közepére helyezve szépen mutat. A virág magassága viszont ne legyen több 30 cm-nél, mert különben zavarja az egymással szemben ülőket. Készíthetünk kis ikebanát is, de arra nagyon ügyeljünk, hogy az oldalt kinyúló virág vagy zöld ne érjen a tányérhoz, pohárhoz, sőt ne lógjon még az abroszra sem. Illatos és cserepes virágot ne tegyünk az étkezőasztalra.

A családi ünnepeken, esetleg egyéb más alkalmakon gyertyával is díszíthetünk.

Az asztal méretétől, lehetőségeinktől, valamint az alkalomtól függően, karos, többágú vagy apró (üvegből, porcelánból, fémből készült) egyágú gyertyatartót is használhatunk. Ha ikebanát készítünk, akkor a virágok közé is betűzhetünk azzal összhangban levő 2-3 szál egészen vékony, hosszú, színes gyertyát. A gyertyákat mindig gyújtsuk meg, mielőtt asztalhoz ülünk. Ügyeljünk persze arra is, hogy a gyertya, égés közben ne az abroszra csepegjen. Ilyenkor praktikus megoldás, ha előzőleg alufóliából kis körgallért készítünk, amelyet ráhúzunk a gyertyákra, vagy a gyertyatartók alá helyezzük. A gyertyatartót egyébként kisméretű fémtálcára is állíthatjuk.

Az evőeszközöket mindig gondosan áttörölve, fényesen tegyük asztalra. Sokszor és sokaknak gondot okoz az evőeszközök helye és használata. A villa - nagy és kicsi egyaránt - mindig a baloldalra, a kés pedig élével a tányér felé jobbra kerül. A nagy- vagy desszertkanál, pl. koktél előételeknél, szintén jobbra a kés mellé kerüljön. Ha teljes étkezésről van szó, akkor a desszert elfogyasztásához szükséges kis evőeszközök (kisvilla, kiskés, kávéskanál), a tányér elé kerüljenek.

Ezek után vegyük sorba tennivalóinkat.
1. A terítés megkezdése előtt készítsünk elő és tisztítsunk meg valamennyi szükséges eszközt (poharak, tányérok, tálak, tálcák, evőeszközök, abrosz, szalvéta, fűszertartó, virág- és gyertyadíszítés). Ha szükséges, akkor először vízbe mártva töröljünk át folt- és ujjlenyomatmentesen minden eszközt.

2. Az előkészített eszközöket a következő sorrendben terítjük fel az asztalra: abrosz, tányér, evőeszköz, poharak, szalvéta, díszítés, asztali fűszertartó. A hamutartókat mindig az étkezés befejezése, a használt edények leszedése után helyezzük az asztalra.

3. Az étkezőasztal mellé igen hasznos egy másik kisméretű, leterített asztalt helyezni, mert erre elkészíthetjük azokat az eszközöket, amelyeket előre nem rakhatunk fel az asztalra, de később szükségünk lesz rá. Ilyenek, pl. kistányérok és evőeszközök a későbbi fogásokhoz, az aperitif italokhoz szükséges poharak tálcára rakva, kenyérkosár, tálalóeszközök, cukortartó, jégkocka-tartó vödör. tartalék papírszalvéták, dugóhúzó, poháralátét, ízesítőszerek, valamint esetleg az italok stb.

4. A kenyeret röviddel a vendégek érkezése előtt szeleteljük fel, és készítsük be, mert gyorsan szárad a felülete.

5. Amikor nem hagyományos terített asztalnál kínáljuk vendégeinket, pl. csak szendvicsféléket, étvágyfalatokat stb. kínálunk, akkor is készítsük el az előbb említett kisegítő asztalt, amelyre valamennyi várhatóan szükséges eszköz elhelyezhető. Ilyenkor az asztalra - többnyire alacsony, hosszúkás - dohányzóasztal - pohárba állított ropit, kistányérba helyezett pörkölt, sós mogyorót stb. készíthetünk be előre. A szendvicsek felszolgálása előtt helyezzünk mindenki elé kistányért, papírszalvétát, és csak ezután állítsuk be a szendvicses tálat az asztalra. Érdemes műanyag, esetleg háncsból készült poháralátétekről is gondoskodni, mert ha ezekre állítjuk a poharakat, akkor az esetlegesen lecseppenő ital nem hagy foltot az asztal felületén. Ilyen jellegű kínálás esetén abrosz csak a kisegítő asztalon van.

6. A szennyes edényeket az étkezés folyamán folyamatosan szedjük le. Tálcáról is érdemes előre gondoskodni, mert használata biztonságos és praktikus. A tálcát egyébként célszerű textil- vagy papírszalvétával - lefedve használni, mert így nem csúsznak a rajta levő edények.

7. Az étkezés befejezése után csak a poharak, az asztaldísz és a hamutartók maradjanak az asztalon. Ez utóbbit időnként cseréljük ki tisztára.

8. A vendéglátás általában a kávéval fejeződik be. Kínáljunk hozzá egy kis tejet vagy tejszínt, sőt érdemes a cukor mellett egy kis doboz - az utóbbi időben egyre többen igénylik - szaharint is adni.